150244-2000-RB-WF is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
44 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
150244-2000-RB-WF
DigiKey Part Number
150244-2000-RB-WF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150244-2000-RB-WF
Description
CONN RCPT 44POS 0.079 GOLD SMD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
150244-2000-RB-WF Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.183" (4.65mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Board to Board or Cable
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
500VDC
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)