150244-2000-RB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 206
Datasheet
44 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
150244-2000-RB
DigiKey Part Number
150244-2000-RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150244-2000-RB
Description
CONN RCPT 44POS 0.079 GOLD SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
150244-2000-RB Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.183" (4.65mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
500VDC
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)