929550-01-02-EU
DigiKey Part Number
929550E-01-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929550-01-02-EU
Description
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
2.5A
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
10.0µin (0.25µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 4 000
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 520
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 609
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
In-Stock: 5579
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
In-Stock: 984
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM