929550-01-03-I
DigiKey Part Number
929550-01-03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929550-01-03-I
Description
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 3 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Alternate Length
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
In-Stock: 27
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 324
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 2684
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
In-Stock: 532
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM