929984-01-14-RK
DigiKey Part Number
929984-01-14-RK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929984-01-14-RK
Description
CONN RCPT 14POS 0.1 TIN PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Insulation Height
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
1000V