FP301-1/8-48"-RED-250 PCS
DigiKey Part Number
3M161343-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-1/8-48"-RED-250 PCS
Description
HEATSHRINK 1/8"X4' RED 1=1PC 48"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.125" (3.18mm) 2 to 1 Red 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.020" (0.51mm)
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant, Split Resistant
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied
0.125" (3.18mm)
Inner Diameter - Recovered
0.062" (1.57mm)