FP301-3/4-48"-BLUE-50 PCS
DigiKey Part Number
3M161417-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-3/4-48"-BLUE-50 PCS
Description
HEATSHRINK 3/4"X4' BLU 1=1PC 48"
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.750" (19.05mm) 2 to 1 Blue 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant, Split Resistant
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)