HT-72F-187-20
DigiKey Part Number
3M157236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HT-72F-187-20
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.187
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Non-Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
14-16 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type
Standard
Features
Butted Seam, High Temperature
Gender
Female
Contact Material
Steel
Tab Width
0.187" (4.75mm)
Contact Finish
Nickel
Tab Thickness
0.020" (0.51mm)
Base Product Number
Length - Overall
0.580" (14.73mm)