HT-72M-250-32
DigiKey Part Number
HT-72M-250-32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HT-72M-250-32
Description
CONN QC TAB 14-16AWG 0.250 CRIMP
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 14-16 AWG Crimp Connector Non-Insulated
Wire Gauge
14-16 AWG
Features
Butted Seam, High Temperature
Gender
Male
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Base Product Number
Length - Overall
0.730" (18.54mm)