M3DDA-6006J
DigiKey Part Number
M3DDA-6006J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M3DDA-6006J
Description
IDC CABLE - MKR60A/MC60G/MKR60A
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
3M
Features
Polarizing Key, Strain Relief
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
60
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)