MNU18-250DFIX-BOTTLE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 121 068
Datasheet
Similar
Panduit Corp
In Stock: 11 274
Datasheet
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
MNU18-250DFIX-BOTTLE
DigiKey Part Number
19-MNU18-250DFIX-BOTTLE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MNU18-250DFIX-BOTTLE
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 100PCS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
3M
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Features
Butted Seam
Terminal Type
Standard
Color
Red
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.145" (3.68mm)
Length - Overall
0.870" (22.10mm)