N3428-5302RB
DigiKey Part Number
MHR20N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N3428-5302RB
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
N3428-5302RB Models
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Series
Insulation Height
0.340" (8.64mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1.75A