TPL710F18-FR
DigiKey Part Number
5503-TPL710F18-FRTR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPL710F18-FRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPL710F18-FRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL710F18-FR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA 4-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 4-DFN (1x1)
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Digi-Reel®
PSRR
55dB ~ 53dB (100Hz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.17V @ 200mA