S-1132B33-M5T1G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 167 819
Datasheet
Similar
Texas Instruments
Microchip Technology
Torex Semiconductor Ltd
In Stock: 68
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1132B33-M5T1G
DigiKey Part Number
S-1132B33-M5T1G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1132B33-M5T1G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
40 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Not For New Designs
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 100mA