ABM8AIG-20.000MHZ-12-1Z-T
DigiKey Part Number
535-ABM8AIG-20.000MHZ-12-1Z-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM8AIG-20.000MHZ-12-1Z-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM8AIG-20.000MHZ-12-1Z-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8AIG-20.000MHZ-12-1Z-T
Description
CRYSTAL 20.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz ±10ppm Crystal 12pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM8AIG-20.000MHZ-12-1Z-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
20 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Load Capacitance
12pF