ADCH-S05R5SA155RB
DigiKey Part Number
535-ADCH-S05R5SA155RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCH-S05R5SA155RB
Description
CAPACITOR 1.5F 5.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Horizontal 10Ohm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm @ 1kHz
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial, Can - Horizontal
Part Status
Active
Lead Spacing
0.787" (20.00mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.736" Dia (18.70mm)
Tolerance
0%, +30%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C