AMPLA1707S-2R2MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA1707S-2R2MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLA1707S-2R2MTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA1707S-2R2MT
Description
FIXED IND 2.2UH 43.5A 2.7 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 43.5 A 2.7mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMPLA1707S-2R2MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
62A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.7mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.693" L x 0.665" W (17.60mm x 16.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)