ASPI-8040S-101M-T
DigiKey Part Number
ASPI-8040S-101M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
ASPI-8040S-101M-TCT-ND - Cut Tape (CT)
ASPI-8040S-101M-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPI-8040S-101M-T
Description
FIXED IND 100UH 1A 290 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 290mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASPI-8040S-101M-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.15A
DC Resistance (DCR)
290mOhm
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
4.2MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)