PQ12-100-12-S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2495-PQ12-100-12-S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PQ12-100-12-S |
Description | PQ12-S MICRO LINEAR ACTUATOR |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Actuator Brushed 0.787" (20.00mm) Ball Screw Limit Switches 12VDC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Duty Cycle 20% |
Manufacturer Actuonix Motion Devices Inc | Voltage - Rated 12VDC |
Series | Construction Ball Screw |
Packaging Retail Package | Accuracy ±0.10mm |
Part Status Active | Features Limit Switches |
Type Linear Actuator | Gear Reduction Ratio 100 |
Motor Type Brushed | Termination Style Wire Leads with Connector |
Stroke Length 0.787" (20.00mm) | Operating Temperature -10°C ~ 50°C |
Load Force (Dynamic) 11.24lbf (50.0N) | Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant |
Speed 0.39 in/s (10.0 mm/s) | Base Product Number |