Image for 125SH-B-10-TR-SMT-T/R is not available
125SH-B-10-TR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-125SH-B-10-TR-SMT-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
125SH-B-10-TR-SMT-T/R
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.049" (1.25mm)
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Contact Type
Male Blade
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
100VAC