25CH-E6-08
DigiKey Part Number
2057-25CH-E6-08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25CH-E6-08
Description
CONN RCPT HSG 8POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Beige 0.098" (2.50mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Friction Lock
Part Status
Active
Color
Beige
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)