2SH-C-10-TS
DigiKey Part Number
2057-2SH-C-10-TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SH-C-10-TS
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Category
Termination
Kinked Pin, Solder
Mfr
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
White
Style
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100VAC