Image for BHR-40-VSG-SMT is not available
BHR-40-VSG-SMT
DigiKey Part Number
2057-BHR-40-VSG-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BHR-40-VSG-SMT
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.413" (10.49mm)
Packaging
Box
Contact Finish - Post
Tin
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Keying Slot
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC