EBV2A-16-D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
Image for EBV2A-16-D is not available
EBV2A-16-D
DigiKey Part Number
2057-EBV2A-16-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBV2A-16-D
Description
DUAL RISING CLAMP BLOCK 2*16P 5.
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
14-30 AWG
Manufacturer
Adam Tech
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Bulk
Features
Interlocking (Side)
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
16
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material - Plating
Brass
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
15 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V