MHR-50-VUAL
DigiKey Part Number
2057-MHR-50-VUAL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHR-50-VUAL
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Mfr
Insulation Height
0.331" (8.40mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC