RF2-01A-02-50-G
DigiKey Part Number
2057-RF2-01A-02-50-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF2-01A-02-50-G
Description
RF SMA CONNECTOR
Detailed Description
SMA Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Free Hanging (In-Line), Right Angle Crimp
Category
Frequency - Max
6 GHz
Series
Features
Code A
Packaging
Bulk
Housing Color
White
Center Contact Material
Brass
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Plug, Male Pin
Body Finish
Gold
Contact Termination
Crimp
Shield Termination
Crimp
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Voltage Rating
250 V