RF2-44A-T-00-50-G
DigiKey Part Number
2057-RF2-44A-T-00-50-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF2-44A-T-00-50-G
Description
RF SMA CONNECTOR
Detailed Description
SMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount, Through Hole Solder
Category
Frequency - Max
18 GHz
Series
Features
Code A
Packaging
Bag
Housing Color
White
Center Contact Material
Brass
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Finish
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
335 V