F1206HB12V024TM
DigiKey Part Number
5673-F1206HB12V024TMTR-ND - Tape & Reel (TR)
5673-F1206HB12V024TMCT-ND - Cut Tape (CT)
5673-F1206HB12V024TMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1206HB12V024TM
Description
SOLIDMATRIX FUSE, 24VDC, 12A
Detailed Description
12 A 24 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
150A
Melting I²t
19.0
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0039 Ohms