AMA40DR5-120033Y
DigiKey Part Number
2721-AMA40DR5-120033Y-ND
Manufacturer Product Number
AMA40DR5-120033Y
Description
90~264VAC 12VAC 3.34A 40W
Customer Reference
Detailed Description
12V 40 W AC/DC External Desktop Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
40 W
Manufacturer
aimtec
No Load Power Consumption
100mW
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Case
Efficiency
87%
Region Utilized
International
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Desktop
Output Connector
2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Female
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.37" L x 2.05" W x 1.26" H (111.0mm x 52.0mm x 32.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, FCC, UKCA
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
3.34A