CAA-8.000-18-3050-X-R
DigiKey Part Number
3997-CAA-8.000-18-3050-X-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-CAA-8.000-18-3050-X-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-CAA-8.000-18-3050-X-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAA-8.000-18-3050-X-R
Description
CRYSTAL 8MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±30ppm Crystal 18pF 60 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CAA-8.000-18-3050-X-R Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
8 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Frequency Tolerance
±30ppm