ACS37010LLZATR-030B5
DigiKey Part Number
620-ACS37010LLZATR-030B5TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37010LLZATR-030B5CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37010LLZATR-030B5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37010LLZATR-030B5
Description
CURRENT SENSOR HE 30A 6-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 30A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 6 Leads
Category
Frequency
DC ~ 450kHz
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Series
Response Time
1.3µs
Current - Supply (Max)
20mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
For Measuring
DC
Grade
Automotive
Sensor Type
Qualification
AEC-Q100
Output
Voltage
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 6 Leads
Sensitivity
66.7mV/A