ACS37220LMZTR-060B3
DigiKey Part Number
620-ACS37220LMZTR-060B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37220LMZTR-060B3
Description
CURRENT SENSOR HE 60A 6-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±60A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.295", 7.50mm Width), 6 leads
Category
Accuracy
±1.5%
Mfr
Voltage - Supply
3.15V ~ 3.45V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
15.5mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Output
Analog Voltage
Mounting Type
Sensitivity
22mV/A
Package / Case
8-SOIC (0.295", 7.50mm Width), 6 leads
Frequency
DC ~ 150kHz