ACS72981LLRATR-050B3
DigiKey Part Number
620-ACS72981LLRATR-050B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS72981LLRATR-050B3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS72981LLRATR-050B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS72981LLRATR-050B3
Description
CURRENT SENSOR HE 50A 7-PSOF
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 7-PowerSMD Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS72981LLRATR-050B3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Linearity
±0.8%
Mfr
Accuracy
±3.5%
Series
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
1.8µs
Current - Supply (Max)
14mA (Typ)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Sensitivity
26.4mV/A
Package / Case
7-PowerSMD Module
Frequency
DC ~ 250kHz