ACS732KLATR-40AB-T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ACS732KLATR-40AB-T |
Description | CURRENT SEN HE/DIFF 40A 16-SOIC |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 40A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Accuracy ±1.7% |
Mfr | Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Response Time 200ns |
Part Status Discontinued at DigiKey | Current - Supply (Max) 35mA |
For Measuring AC/DC | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Sensor Type | Grade Automotive |
Current - Sensing | Qualification AEC-Q100 |
Number of Channels 1 | Polarization Bidirectional |
Output Ratiometric, Voltage | Mounting Type |
Sensitivity 50mV/A | Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
Frequency 1MHz | Supplier Device Package 16-SOIC |
Linearity ±0.5% | Base Product Number |