ACS732KLATR-40AB-T
DigiKey Part Number
620-1987-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1987-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1987-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS732KLATR-40AB-T
Description
CURRENT SEN HE/DIFF 40A 16-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 40A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Accuracy
±1.7%
Mfr
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Response Time
200ns
Part Status
Discontinued at DigiKey
Current - Supply (Max)
35mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Bidirectional
Sensitivity
50mV/A
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Frequency
1MHz
Supplier Device Package
16-SOIC
Linearity
±0.5%