ACS756SCB-100B-PFF-T
DigiKey Part Number
620-ACS756SCB-100B-PFF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS756SCB-100B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 100A 5-CB
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Category
Linearity
±1.75%
Mfr
Accuracy
±7%
Packaging
Tube
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Part Status
Not For New Designs
Response Time
3µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
14mA
Sensor Type
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
5-CB Formed Leads, PFF
Sensitivity
20mV/A
Supplier Device Package
5-CB Module
Frequency
DC ~ 120kHz