ACS772LCB-100B-PFF-T
DigiKey Part Number
620-ACS772LCB-100B-PFF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS772LCB-100B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE 100A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Category
Linearity
±0.9%
Mfr
Accuracy
±1.7%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
2.5µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
15mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Bidirectional
Sensitivity
20mV/A
Frequency
DC ~ 200kHz