ACS773ECB-200B-PFF-T
DigiKey Part Number
ACS773ECB-200B-PFF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS773ECB-200B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE 200A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
EDA/CAD Models
ACS773ECB-200B-PFF-T Models
Category
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
15mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Bidirectional
Sensitivity
6.6mV/A
Frequency
DC ~ 200kHz
Base Product Number
Linearity
±0.9%