ACS780LLRTR-050U-T
DigiKey Part Number
620-1818-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1818-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1818-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS780LLRTR-050U-T
Description
CURRENT SEN HE/DIFF 50A 7-PSOF
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Differential Unidirectional 7-PowerSMD Module
EDA/CAD Models
ACS780LLRTR-050U-T Models
Category
Accuracy
±1.5%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)
15mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Polarization
Unidirectional
Sensitivity
60mV/A
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1%