AS4C512M16D4B-62BCN
DigiKey Part Number
1450-AS4C512M16D4B-62BCN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS4C512M16D4B-62BCN
Description
DDR4, 8GB, 512M X 16, 1.2V, 96-B
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SDRAM - DDR4 Memory IC 8Gbit Parallel 1.6 GHz 19 ns 96-FBGA (7.5x13)
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
1.6 GHz
Packaging
Tray
Write Cycle Time - Word, Page
15ns
Part Status
Active
Access Time
19 ns
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
1.14V ~ 1.26V
Memory Format
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TC)