ALEV50-EAS
DigiKey Part Number
2040-ALEV50-EAS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALEV50-EAS
Description
ALEV50 SERIES 50A DC CONTACTOR
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 50 A 48VDC Coil Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage
33 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Coil Voltage
48VDC
Coil Current
122 mA
Contact Rating (Current)
50 A
Coil Power
6W
Switching Voltage
900VDC - Max
Coil Resistance
392Ohms