Image for AZ2280-1A-120AF is not available
AZ2280-1A-120AF
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1A-120AF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1A-120AF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
102 VAC
Packaging
Box
Must Release Voltage
24 VAC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
40 A
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Coil Resistance
2.5 kOhms
Coil Current
48 mA