AZ733W-2AE-12DE
DigiKey Part Number
3385-AZ733W-2AE-12DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ733W-2AE-12DE
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 12A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
4 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
12 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 250VDC - Max
Approval Agency
CUR, TUV, UL
Load - Max Switching
3324VA, 360W
Relay Type
Coil Current
66.7 mA
Coil Resistance
180 Ohms