YK7010223000G
YK7010223000G
YK7010223000G
DigiKey Part Number
YK7010223000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YK7010223000G
Description
CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.433"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Circuit 0.433" (11.00mm) Barrier Block Connector Screws with Captive Plate
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YK7010223000G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Top Termination
Screws with Captive Plate
Manufacturer
Amphenol Anytek
Bottom Termination
PC Pin
Series
Barrier Type
2 Wall (Dual)
Packaging
Bulk
Features
Cover
Part Status
Active
Color
Black
Terminal Block Type
Barrier Block
Terminal Screw Material
Steel
Number of Circuits
2
Terminal Screw Finish
Zinc
Number of Wire Entries
2
Mounting Type
Through Hole
Pitch
0.433" (11.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Thermoplastic
Current Rating (Amps)
30A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating
300V