ACJM-NV35-2
DigiKey Part Number
889-ACJM-NV35-2-ND
Manufacturer
Amphenol Audio
Manufacturer Product Number
ACJM-NV35-2
Description
3.5MM MONO NO THREAD VERT PCB SC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Mono Connector Press-Fit, Solder
Category
Termination
Press-Fit, Solder
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Packaging
Bulk
Voltage - Rated
34V
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
10 A
Connector Type
Phone Jack
Contact Material - Plating
Tin
Gender
Female
Body Color
Silver, Black
Signal Lines
Mono
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Industry Recognized Mating Diameter
Contact Material
Brass
Number of Positions/Contacts
2 Conductors, 2 Contacts
Panel Hole Size
0.236" (5.99mm)