L77DAG15S1AMN is available for purchase but is not normally stocked.
NorComp Inc.
In Stock: 139
Image for L77DAG15S1AMN is not available
L77DAG15S1AMN
DigiKey Part Number
L77DAG15S1AMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DAG15S1AMN
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Flange Feature
Board Side (M3)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C