L77DFC37S1AMN is available for purchase but is not normally stocked.
NorComp Inc.
Image for L77DFC37S1AMN is not available
L77DFC37S1AMN
DigiKey Part Number
L77DFC37S1AMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DFC37S1AMN
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Contact Finish Thickness
20.0µin (0.51µm)
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C