10076801-101-20LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 565
Similar
Molex
In Stock: 156
In Stock: 452
WEC
In Stock: 400
Sullins Connector Solutions
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
10076801-101-20LF
DigiKey Part Number
10076801-101-20LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10076801-101-20LF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10076801-101-20LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.440" (11.18mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.112" (2.85mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact