91596-010TRLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 2 889
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 208
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 37
In Stock: 0
In Stock: 58
In Stock: 28
In Stock: 415
In Stock: 660
In Stock: 396
10 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
91596-010TRLF
DigiKey Part Number
91596-010TRLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
91596-010TRLF
Description
CONN RCPT 10POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
91596-010TRLF Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.091" (2.30mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board or Cable
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200V
Pitch - Mating
Insulation Material
Plastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)