F14D-1B7H1-E8C39 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F14D-1B7H1-E8C39 |
Description | FLEX CONNECTOR, P=0.30MM, H=1.0M |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 39 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | F14D-1B7H1-E8C39 Models |
Category | Cable End Type Tapered |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Contact Material Phosphor Bronze |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Housing Material Thermoplastic |
Part Status Active | Actuator Material Thermoplastic |
Flat Flex Type FFC, FPC | Features Board Guide, Zero Insertion Force (ZIF) |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 30V |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Number of Positions 39 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.012" (0.30mm) | Current Rating (Amps) 0.2A |
Termination Solder | Contact Finish Thickness 2.95µin (0.075µm) |
FFC, FCB Thickness 0.20mm | Housing Color Black |
Height Above Board 0.039" (1.00mm) | Actuator Color Black |